Pawełki 2014

NOMINACJE „ PAWEŁKI 2014 ”

 

1. SPORTOWIEC ROKU – chłopak 

JAKUB MAREK KL.VA

JAN SZCZUDŁO KL. VA

MAKSYMILIAN LEWIŃSKI KL.VA

PATRYK ADAMUS KL.VIB

 

- dziewczyna

MARTYNA ŁASAK KL.VB

MARTA FALBOGOWSKA KL. VIB

RÓŻA SIEDLARZ KL.VIB

GABRIELA ATRASZKIEWICZ KL.VIB

 

2. SUPER TALENT

OLIWIA CZEKAŁA KL.VB

EMILIA JOŃCA KL.VB

KACPER BŁACHUT KL.VB

OLIWIA PIETRUCZYK KL.VIB

 

3. WIELKI UMYSŁ

MICHAŁ JEZIERSKI IIIA

PRZEMYSŁAW JĘDRZEJEWSKI KL.IIIA

ALEKSANDRA BORÓWKA KL.IIIB

KAMIL ŁAGONDA KL. IIIB

 

4. GENIUSZ ROKU

MAKSYMILIAN LEWIŃSKI KL.VA

PIOTR DUDA KL.VIB

BIANKA SOSNOWSKA KL.VIB

RÓŻA SIEDLARZ KL.VIB

 

5. PIĘKNY SERCEM

MACIEJ JARZĄBEK KL. IVA

OLIWIA SIENIUĆ KL.IVA

MAKSYMILIAN LEWIŃSKI KL.VA

ZOFIA ZIELIŃSKA KL.VA

EWA PRĘDKI KL.VB

JULIA STRZĘBAŁA KL.VIA

Festyn Rodzinny 2014

Zapraszamy do wspólnej zabawy podczas rodzinnego 

festynu pod hasłem

„Mamo, tato, ćwiczcie ze mną”,

który odbędzie się 27.05.2014r.

w godz.16.30-18.30.

W programie m.in.

-wspólny bieg przełajowy

-międzyklasowe potyczki sportowe

-pokaz karate

-prezentacje dyscyplin sportowych w wykonaniu uczniów

-krzepiący posiłek mistrzyń kuchni

-ognisko

-wizyta Superbohaterów

-zdrowe przekąski dla amatorów sportu

Dzień Chłopaka 3a

DZIEŃ CHŁOPAKA 3a

Lista podręczników na rok szkolny 2013/2014

SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW W ROKU SZKOLNYM 2013

„PAWEŁKI 2013” – wygrane

1.  SPORTOWIEC ROKU 

chłopak –      DAMIAN LENDZION – KL. VIA

dziewczyna -  WERONIKA SKUBISZ – KL VIA

2.  SUPER TALENT

OLIWIA PIETRUCZYK – KL VB

3.  WIELKI UMYSŁ 

KAMIL ŁAGONDA – KL IIB

 4.  GENIUSZ ROKU

MIKOŁAJ JOŃCA – KL VIA

5.  PIĘKNY SERCEM

URSZULA PRZEWOŹNA – KL VIA

NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA

Dlaczego cyfryzujemy?

Cyfryzacja naziemnej transmisji sygnału telewizyjnego w Europie to rezultat konferencji, która odbyła się w roku 2006 w Genewie. Uzgodniono wówczas, że wyłączenie naziemnych nadajników analogowych powinno na naszym kontynencie nastąpić najpóźniej w roku 2015, Komisja Europejska naciskała jednak, aby stało się to wcześniej. Polska zobowiązała się do wyłączenia nadajników analogowych w roku 2013. Termin ten wpisano zarówno do ustawy, jak i do koncesji nadawców komercyjnych.

Podporządkowanie się międzynarodowym ustaleniom w zakresie gospodarki częstotliwościami jest konieczne, aby uniknąć problemu wzajemnych zakłóceń odbioru. Wiele państw europejskich wyprzedziło nasz kraj w procesie cyfryzacji. Ma to swój dobry skutek w dwóch aspektach: daje możliwość skorzystania z zagranicznych doświadczeń przy rozwiązywaniu problemów oraz pozwala na zastosowanie aktualnie dostępnych nowocześniejszych rozwiązań w zakresie liczby i jakości nadawanych cyfrowo programów.

Dlaczego zdecydowano się na zamianę transmisji analogowej na cyfrową? – Przede wszystkim z powodu większej wydajności: w jednym kanale telewizyjnym można nadawać nie jeden ale kilka programów telewizyjnych, w tym również w jakości HD. To zwiększa ofertę dla widzów, pozwalając jednocześnie na optymalne wykorzystanie zasobów częstotliwości dla innych celów: bezprzewodowego Internetu, obronności czy potrzeb różnych służb państwowych korzystających z łączności bezprzewodowej.

Co w praktyce oznacza cyfryzacja naziemnej telewizji?

Problem dotyczy w pierwszej kolejności gospodarstw domowych, które odbierają sygnał telewizyjny wyłącznie z nadajników naziemnych. Z chwilą wyłączenia transmisji analogowej stare odbiorniki telewizyjne i podłączone do nich anteny mogą przestać odbierać program. Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie każdy „płaski” telewizor jest wyposażony we właściwy dekoder do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, która w Polsce nadawana jest w systemie DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus.

W przypadku, gdy okaże się, że posiadany telewizor nie spełnia wymogów technicznych potrzebnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, konieczna jest jego wymiana lub zakup osobnego dekodera. Zgodnie z ustawą o cyfryzacji, sprzedawcy sprzętu telewizyjnego są zobowiązani poinformować klienta, że dany model odbiornika jest przystosowany lub nie, do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie obowiązującym w Polsce.

Innym rozwiązaniem jest zakup usługi telewizji kablowej lub satelitarnej, z tym tylko, że są to usługi płatne, podczas gdy oferta naziemnej telewizji cyfrowej jest – i w obecnym kształcie pozostanie – bezpłatna. Pamiętać jednak należy o konieczności wnoszenia opłat z tytułu tzw. abonamentu przeznaczonego na potrzeby radia i telewizji publicznej. Cyfryzacja nie ma w chwili obecnej wpływu na obowiązywanie tych przepisów.

Dla gospodarstw domowych korzystających z telewizji kablowej lub satelitarnej problem wyłączenia naziemnych nadajników analogowych praktycznie nie istnieje, ponieważ operatorzy zapewnią im ciągłość dotychczasowej transmisji i zapewne w większości przypadków powielą ofertę naziemnej telewizji cyfrowej.

Jakie korzyści daje widzom cyfryzacja naziemnej telewizji?

Naziemna telewizja cyfrowa to oferta kilkunastu programów telewizyjnych, z których część nadawana jest także w systemie wysokiej rozdzielczości HD, z możliwością różnych wersji językowych i ułatwieniami odbioru dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku lub słuchu. Ponadto działać będzie elektroniczny przewodnik programowy, czyli informacja tekstowa o treści audycji i porach emisji.

Jakie są zagrożenia związane z wyłączeniem naziemnych nadajników analogowych?

Najpoważniejszym zagrożeniem jest utrata możliwości odbioru programu telewizyjnego przez osoby, które, nie będąc abonentami telewizji kablowej lub satelitarnej, z powodu braku informacji lub fachowego wsparcia nie dostosowały swoich telewizorów i anten do zmiany systemu nadawania. Dotyczy to także gospodarstw domowych korzystających z tzw. anten zbiorczych, które wymagają modernizacji, co leży w obowiązkach gospodarza zasobów mieszkaniowych.

Szczególnej uwagi w tej perspektywie wymagają osoby starsze, samotne, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Zagrożeniem jest także działalność oszustów wyłudzających bezprawne opłaty za telewizję cyfrową lub oferujących sprzęt do jej odbioru, który nie odpowiada wymogom technicznym. Podkreślić należy, że rząd nie przewiduje możliwości dofinansowania za środków publicznych zakupu telewizorów, dekoderów i anten przez obywateli.

Terminy włączeń nadajników analogowych

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej został w Polsce rozłożony na etapy. Naziemną telewizję cyfrową można odbierać już teraz, choć nie wszędzie dostępna jest w pełnej ofercie programowej – to będzie możliwe dopiero po wyłączeniu nadajników analogowych. Harmonogram włączeń zaplanowany został na okres od 07.11. 2012 do 23.07.2013. Szczegółowy plan znajduje się w osobnej prezentacji.

Podsumowanie

Z uwagi na to, że cyfryzacja telewizji naziemnej jest procesem nieuchronnym, konieczne jest dotarcie wszelkimi dostępnymi kanałami do społeczeństwa z informacją na ten temat. Według dostępnych badań, dla około jednej trzeciej gospodarstw domowych w Polsce nadajniki naziemne są jedynym źródłem sygnału telewizyjnego. Badania pokazują także, że dotyczy to w dużym stopniu osób mniej zamożnych, starszych, samotnych, a także znajdujących się w trudnym położeniu życiowym. Takie osoby potencjalnie zagrożone są cyfrowym wykluczeniem, czyli pozbawieniem możliwości odbioru programu telewizyjnego. Doświadczenia krajów bardziej zaawansowanych w procesie cyfryzacji pokazują, że przekaz informacji poprzez placówki oświatowe, niezależnie od prowadzonej w mediach kampanii, ma podwójnie duże znaczenie: sprzyja upowszechnieniu wiedzy, ale przede wszystkim uwrażliwia społeczeństwo, zwłaszcza młodych ludzi, na konieczność pomocy tym, którzy sami z różnych powodów nie mogą poradzić sobie z tym problemem.

Słownik podstawowych pojęć dot. TV cyfrowej

Hospicjum to też życie – dzieci pomagają dzieciom

Pola Nadziei to coroczna kampania prowadzona przez Hospicja w całej Polsce. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Żonkile sadzimy jesienią, po to by wiosną, kiedy zakwitną – zbierać fundusze na prowadzenie opieki hospicyjnej. Celem prowadzonej akcji jest również szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.

KONKURS

„Zbieramy MAKULATURĘChronimy lasy”
 
Bardzo prosimy o przyłączenie się do szkolnej akcji zbierania makulatury.

Klasa która uzbiera najwięcej kilogramów tego surowca wygra rewelacyjną nagrodę!!!

MAKULATURĘ składamy w poniedziałki i środy od 730 do 900, w kantorku przy sali nr 10.

Prosimy w miarę możliwości dostarczać makulaturę zważoną i opisaną. W wyjątkowych sytuacjach można zostawić makulaturę przy wejściu do sali nr 2 (koniecznie zważoną i opisaną).

Zaczynamy już od 8-go października!!!

POWODZENIA!!!

Wydarzenia

kwi
1
śr
all-day Sprawdzian Klas VI
Sprawdzian Klas VI
kwi 1 all-day
Sprawdzian szóstoklasisty rozpocznie się we wszystkich szkołach w Polsce 3 kwietnia 2012 r. o godzinie 9. Potrwa 60 minut. Jak się do niego przygotować? Ze [...]
kwi
2
czw
all-day Wiosenna Przerwa Świąteczna
Wiosenna Przerwa Świąteczna
kwi 2 – kwi 7 all-day
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu wiele łask Bożych, dużo zdrowia i szczęścia
maj
1
pt
all-day Święto Pracy
Święto Pracy
maj 1 all-day
Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce 1 [...]
maj
3
nie
all-day Święto Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 Maja
maj 3 all-day
Zwolennicy Konstytucji, w obawie przed groźbą użycia siły przez stronnictwo moskiewskie, przyspieszyli termin obrad nad dokumentem o dwa dni (planowanym terminem był 5 maja 1791) [...]
cze
4
czw
all-day Boże Ciało
Boże Ciało
cze 4 all-day
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: Święto Najświętszego Ciała Chrystusa (Festum Sanctissimi Corporis Christi), potocznie zwana także Świętem Ciała i [...]

View Calendar

Luty 2015
P W Ś C P S N
« maj    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728